AK Parti’de yaşanan kopuşlar siyasette dengeleri nasıl etkiledi? İktidar partisinden ya da İttifak ortağı MHP’den olursa kopuşlar İYİ Partiye, dolaylı olarak Millet İttifakına yarar mı? Cumhur İttifakını ve dengeleri nasıl etkiler bekleyip gelişmeleri görmek lazım...

Kahramanmaraş bölgesinde,moral üstünlüğü İYİ Parti’de!

Memleketimde siyaset yapan önemli isimlerle ve bazı seçmenlerle konuştum,Millet İttifakının bileşenlerinde İYİ Parti,bölgede toparlanmış ve siyasette moral üstünlüğünü ele geçirmiş durumda..

Bazı Kamuoyu araştırma şirketlerinin seçmenlerle yaptığı anketlerde değişimler var. Sadece araştırma şirketinin birinde değil, birçoğu son aylarda yaptıkları anketlerde bu değişimi gözlüyor.

Ben yerel bazda İYİ Parti için çalışan iki ayrı şirketin son anketlerine ulaştım. İkisinde de İktidar partisine rağmen, İYİ Parti Kahramanmaraş ‘ta toparlanırken, Kayseri’de ise ana muhalefet görevini üstlenmiş konumda. Oy oranında yukarı doğru bir ivme görüldü.

SİYASETTE MORAL ÜSTÜNLÜK TRENDİ

Tabi ki Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı kesin açıklanmadan yapılan anketlerin tam gerçeği yansıtmayacağı kanaatimi koruyorum. Ancak biraz önce yukarıda bahsettiğim anket şirketlerinde özellikle Millet İttifakının önemli ortaklarından olan İYİ Partinin oylarının yukarı doğru trendini yine ikisin de görmüştüm.

Sahada olan bir gazeteciyim, Anket şirketlerinden bağımsız olarak, sahadaki gözlemlerim, kamuoyundaki siyasi hava, seçmenlerin bana anlattıklarından yola çıkarak, Ekim ayından beri bir değişim olduğunu açık ve net olarak fark ediyordum.

Bu arada önemli bir durum, Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Mansur Yavaş olursa, sadece Kahramanmaraş’ta değil ülke genelinde durum biraz daha değişken olabilir. Bunu neden diyorum şundan: Özellikle Kayseri başta olmak üzere,İç Anadolu’da, orta Anadolu da ve Akdeniz bölgesinde halkın çoğunluğu Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı görmek istiyor. Bu durumu göz ardı etmek, seçmen üzerinde olumsuz olacağını da buradan açık ve net olarak söylemek isterim.

Bu gelişmeleri anket rakamlarıyla açıklamaktansa “siyasette psikolojik üstünlük trendi” ile açıklamayı daha doğru buluyorum, tarzım bu.

Mansur Yavaş, ismi ön plana çıktığı zaman durum Millet İttifakı açısından değişiyor, olumlu sinyal geliyor seçmenden. Bu isim geri plana düştüğü zamanda durum olumsuzluğa yöneliyor, yine seçmen üzerinden.

Aslında bütün gelişmeler psikolojik üstünlük sağlamaktan geçiyor diye biliriz.

Benim gördüğüm, psikolojik üstünlüğü uzun zamandır elinde tutan Millet İttifakı, bunu kısa süre önce kaybettiği ve AK Parti’nin bunu eline aldığı yönünde belirtiler var.

Bu görüşümü ve düşünce mi Millet İttifakının bileşenlerinden İYİ Partili Sayın Mustafa Pastırmacı ve  CHP’li  bazı önemli isimlerle de zaman zaman paylaşıyorum.

Zaten bu Kentte hemen herkes bunu hissediyordur.

Neden psikolojik üstünlük el değiştirdi?

İki ittifak aşçından farklı sebepleri var:

 Siyaset artık yavaş yavaş yörüngesine oturuyor.

2022 sonu-2023 başından itibaren ise son düzlüğe girilecek ve siyaset çok hızlanacak ve havayı da ısıtacak.

Bu günlerde her şey hala değişken...