Müge Anlı’da stüdyo buz kesti! Getirdin Suriyelileri yuvamızı yıktın Müge Anlı’da stüdyo buz kesti! Getirdin Suriyelileri yuvamızı yıktın

Öztürk: “Öğretmenevleri bakanlığımızca ülkemizin hemen her yerinde eğitim çalışanlarına hizmet vermek amacıyla kurulmuştur.  Günümüzde öğretmenevlerinin yüksek konaklama ücretleri eğitim çalışanlarının bütçesini zorlamaktadır. Bunun dışında kamuya da açık olması nedeniyle eğitimcilerimiz öğretmenevlerinde yer bulmakta sıkıntı yaşamaktadır” dedi.

Kahramanmaraş Aso ve Öğretmenevi konaklama fiyatlarının iki kişilik odada iki öğretmen (aile) konaklama ücreti 550 Türk lirası olduğunu ifade eden Başkan Öztürk, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Evet yanlış ifade etmedim, kamuda en çok personeli bulunan kurumun misafirhanesindeki konaklama ücreti iki öğretmen tek gece oda kahvaltı ücreti tam 550 TL. 2022 yılı “Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ” kamu misafirhaneleri, eğitim ve dinlenme tesisleri için belirlenen taban fiyatları “a) Ekte sayılan özelliklerden on beş ve daha fazlasını taşıyan tesislerde kişi başına günlük 37,70 TL yemek ve 14,30 TL konaklama bedeli  (1 Temmuz-15 Ağustos döneminde 18,90 TL)” olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu husus da göz önünde bulundurularak limizde yer alan öğretmenevi ölçeğindeki otellerle fiyat karşılaştırması yaptığımızda bu fiyatların nasıl belirlendiğini ilgililere sormak istiyoruz. Bakanlığımıza bağlı başka öğretmenevlerinin konaklama ücretlerini paylaşmak istiyorum: Samsun Öğretmenevi iki öğretmen tek gece konaklama 280 TL. Ankara Başkent Öğretmenevi iki öğretmen tek gece konaklama 340 TL. Kayseri Öğretmenevi iki öğretmen tek gece konaklama 320 TL (Ücretler adı geçen öğretmenevlerinin sitesinden ve ogretmenevine.com internet sitesi üzerinden alınmıştır). Bu konaklama fiyatları bile diğer kamu misafirhanelerine göre yüksek iken Kahramanmaraş Öğretmenevinde uygulanan fiyatlar 5 yıldızlı otel tarifesi olarak önümüze çıkmaktadır. Mesela Polisevi konaklama ücretlerini de kamuoyunun bilgisine sunmak istiyorum. Denizli Polisevi iki kamu personeli tek gece konaklama 130 TL. Samsun Polisevi iki kamu personeli tek gece konaklama 130 TL.  Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Yine farklı bir örnek verelim; Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara Misafirhanesi ( CASGEM) iki kamu personeli tek gece konaklama ücreti  300 TL. Çeşitli kamu misafirhanelerinin konaklama ücretlerini yukarıda ifade ettik. Buradan da anlaşılacağı üzere Kahramanmaraş Öğretmenevi, öğretmenlerin konaklayamayacağı bir yer haline dönüşmüştür. Yeni eğitim öğretim yılı başlarken, ataması çıkan öğretmen arkadaşlarımızın kısa süreliğine dahi olsa kaldıklarında ekonomik olarak zorlanacakları aşikardır. Kahramanmaraş Hürriyetçi Eğitim Sen İl Yönetimi olarak öğretmenlerimizden gelen yoğun talep üzerine incelediğimizde ulaştığımız verileri sizlerle paylaştık. Yetkililerden talebimiz, Kahramanmaraş Öğretmenevi konaklama ücretlerinin diğer kamu misafirhanelerinin konaklama ücretlerine göre düzenlemesini sağlamalarıdır. Makul konaklama tarifesi oluşmaması durumunda da  konuyu Kamu Denetçiliğine ( Ombudsmanlık)  taşıyarak sorunun çözümü için ne gerekiyorsa yapacağız. Hürriyetçi Eğitim Sen olarak eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirmeye ve onların yüzünü güldürmeye devam edeceğiz.”

Editör: Okebeli83 Okebeli83