Müge Anlı’da stüdyo buz kesti! Getirdin Suriyelileri yuvamızı yıktın Müge Anlı’da stüdyo buz kesti! Getirdin Suriyelileri yuvamızı yıktın

Son zamanlarda Ilıca Mahallesi’nde bulunan pansiyon ve diğer konaklama tesislerine sürekli kontrolörlerin denetlemeye gelmesi nedeniyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü büyük tepki çekti.

Ancak Maraş Manşet Gazetesi'nde yer alan habere göre; yapılan araştırmalar ve edinilen bilgiler doğrultusunda, gerçekleştirilen denetlemeler sonunda bölgede bulunan tesislere puanlama, değerlendirme, belgelendirme veya cezai işlem uygulanması, belge iptali gibi işlemler yapılırken, kontrolörlerin Ankara’dan direkt Bakanlık tarafından görevlendirilmek suretiyle özerk olarak geldikleri belirlendi.

Manşet Gazetesi haber ekibinin yaptığı araştırmalar sonucunda Turizm İşletme Belgesi’nin, Kırsal Turizm Tesisi Belgesi’nin ve Gastronomi Turizmi Belgesi’nin verme yetkisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait olduğu öğrenildi.

Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın mevzuatına bu belgelerin işlemlerinde belgeye uygunluk denetimi ve belge düzenleme işleminin Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Belgelendirme Dairesi tarafından yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Mevzuata göre, turizm tesislerinde belgelendirme, denetleme, puanlama, cezai işlem uygulama ve belge iptali gibi işlemler de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yetkisinde olduğu tespit edildi.