Konya'da sürü sahipleri, 2 koyun ve 1 keçiyi kaybeden çobana kadın kıyafeti giydirip tecavüz etti Konya'da sürü sahipleri, 2 koyun ve 1 keçiyi kaybeden çobana kadın kıyafeti giydirip tecavüz etti

Hafif yağışlı, rüzgarlı ve sisli havalarda uçak inmeyen milyonlarca lira harcanarak faaliyete geçen Kahramanmaraş havaalanı vatandaşların kabusu haline gelmişti. İstanbul ve Ankara’dan kalkan uçak, iniş gerçekleşmeyince Kahramanmaraş semalarından Gaziantep, Adana ve hatta Elazığ Havaalanlarına yönlendiriliyordu. Havaalanında çalışmayacağını düşünerek ILS cihazına onay vermeyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, sonunda Kahramanmaraş Milletvekillerinin ısrarlı takipleri ve Kipaş Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz’ün teklifi ile geri adım attı, ILS cihazının kurulması çalışmalarına başlandı.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, Gazeteci Mesut Tuğrul’un hazırlayıp sunduğu, Gazeteci Ali Erkan Kiraz ve Muhammet Özer’in de katıldığı Moderatör - TV Kanal46 ortak canlı yayınında kentle ilgili önemli projeleri açıkladı. Özdemir; “Ulaştırma Bakanımız ILS Cihazının Kahramanmaraş’ta rantabl çalışacağını düşünmüyordu. Biz ise boş durmayıp Kahramanmaraş’a inen pilotlardan ILS cihazının işe yarayacağı ile ilgili raporlar aldık. Kipaş Holding için gittiğimiz Aydın dönüşünde Kahramanmaraş’a inemeyince Hanefi Öksüz Bey’in ILS cihazını kendi alacağı teklifini Ulaştırma Bakanımıza iletince Bakanlık harekete geçti ve ILC cihazını Bakanlık olarak kurmaya karar verdi. Üç gün önce teknik ekip gelip ILC cihazının nereye kurulması gerektiğini belirledi. ILC cihazının kurulmasıyla sorunumuzun minimuma ineceğini düşünüyoruz” dedi.

0969726f-f121-4d12-917c-a36c2697b094

ILC Cihazının yeri belirlendi, kuruluyor

Milyonlarca lira harcanarak uçak inmeyen havaalanı olarak kayıtlara geçen Kahramanmaraş havaalanı ILC cihazının kurulmasıyla daha faal duruma geçecek. Müjdeyi canlı yayında veren Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir ‘Israrlı takiplerimiz sonuç verdi, üç gün önce Kahramanmaraş’ta bulunan teknik heyet ILC cihazının nereye kurulacağını belirledi ve kurulma çalışması başladı.” Dedi.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir katıldığı sosyal medya platformlarından yayın yapan Moderatör TV-Kanal 46 ortak canlı yayınında Havaalanıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ulusal ve Kent gündemiyle ilgili Gazeteciler Mesut Tuğrul, Ali Erkan Kiraz ve Muhammet Özer’in sorularına içtenlikle cevap verdi.

Önce Kahramanmaraş Havaalanına uçakların neden inmediğini anlattı, ardından ise inmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu ILC cihazının kurulmasına nasıl ikna ettiklerini açıkladı.

15 Ocak 2022 tarihinde Batı Kipaş Kağıt Fabrikasının açılışı için özel uçakla gidilen Aydın dönüşü Kahramanmaraş havaalanına inemeyen uçak nedeniyle tüm kent harekete geçmişti. Uçağın Gaziantep’e GPS cihazından sinyal alamadığı gerekçesiyle inmesinin ardından çalışmalarını yoğunlaştıran Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir mücadelelerini şu şekilde anlattı.

GPS SİSTEMİ SURİYE’DEKİ OPERASYONLARDAN ETKİLENEREK SİNYAL KESİYOR

“Kahramanmaraş Havaalanımıza uçakların inişini sağlayan GPS sistemi var. Suriye’de yapılan bazı operasyonlar nedeniyle GPS sistemi devre dışı kalıyor, hava koşulları uygunda olsa, tamamen güneşli de olsa uçağımız sinyal alamadığı için çevre havaalanlarına yönlendiriliyor.

Hatırlarsanız Batı Kipaş Kağıt Fabrikasının açılış töreni için Aydın’a gitmiştik. Geri dönüşte de pilot GPS sisteminden sinyal alamadığını söylemiş ve Gaziantep’e yönlendirmişti. Gaziantep’e indikten sonra Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz beni arayarak, ILS cihazı havaalanımıza neden takılmadığını sordu. Bende ulaştırma bakanlığımızın ILS cihazının Kahramanmaraş havaalanı için rantbl olmadığını düşündüğü için takılmadığını söyledim. Sayın Öksüz’de ‘Ulaştırma Bakanımızla görüşün, ben ILS cihazının parasını vereceğim. Çalışmazsa da bunu göze alıyorum, parasını biz verdiğimiz için sorun da olmayacağını düşünüyorum.” Dedi. Bende Ulaştırma Bakanımıza giderek, “Sayın Bakanım biz bu ILS Cihazını istiyoruz, parasını da vermeye hazırız” dedim. Tabiki bizde boş durmadık, ILS cihazını ezbere istemiyoruz, Kahramanmaraş’a iniş yapmış birçok pilotla görüşüp ILS Cihazının burada işe yarayacağı raporunu aldıktan sonra ısrarcı olmaya başladık. Bu raporları da Ulaştırma bakanımıza sundum. Burada, uçak GPS’den sinyal alamayınca ILS bağlanmayı deneyecek. Bizim kaybımız yüzde 10’lara 5’lere düşecek.

YERİ BELİRLENDİ, KURULUM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Ulaştırma Bakanımızda; “Bakanlık olarak ILS cihazını biz alalım ve Kahramanmaraş havaalanına bakanlık olarak kuralım” diyerek çalışmalara startı verdi. İki gün önce Ulaştırma Bakanlığı teknik ekipleri gelerek ILS cihazının kurulacağı alanı tespit ettiler ve kuruluma başladılar. Ayrıca Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğünden ILS cihazıyla ilgili detaylı bilgi de istemiştim, onu da gönderdiler ve şuan ILC cihazı kuruluyor.”

GAZİANTEPLİLER DE ADANA’YA İNMEKTEN ŞİKAYETÇİ

Suriye’deki operasyonlar nedeniyle GPS’nin sinyalinin kesildiğini Gaziantep’te havaalanında da farklı bir cihazın bulunduğunu belirten Özdemir; buna rağmen Gaziantep’e inmesi gereken uçakların ise bazen Adana’ya indiğini söyledi.

Milletvekili Özdemir; “Kahramanmaraş olarak biz Gaziantep’e inmekten şikayetçiyiz, Gaziantepliler ise Adana’ya inmekten şikayetçi. İptal olan uçuşlar nedeniyle Türk Havayolları ve Anadolu Jet yetkililerini arıyorum, bakıyorum o anda birçok şehre yapılacak seferlerinde iptal olduğunu görüyoruz. ILC cihazının kurulmasıyla havaalanımızdaki sorunumuzun minimuma ineceğini düşünüyoruz” dedi.