Döviz kurlarındaki değişim ve getirilen ek vergilerle akıllı telefonlara ulaşmak son dönemde daha da zor hale geldi. Tüketicinin telefon değiştirme sıklığı ortalama 4 yıla kadar uzamaya başladı. Artan fiyatlar dolayısıyla gençlerin, bir defaya mahsus vergisiz cep telefonu satın almasına imkan sağlanması hedefleniyor.

Kararın geçmesi durumunda yükseköğrenim gören gençler bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muhafiyetinden faydalanabilecek. Bunun yanı sıra aylık 10 GB ücretsiz internet de sunulacak. Ancak bu faydanın yalnızca Türkiye'de üretilen veya montajlanan ürünler için hayata geçirileceği belirtiliyor.

AKILLI TELEFONLARDAN NE KADAR VERGİ ALINIYOR?

Akıllı telefonlardan ilk olarak yüzde 1 oranında Kültür Bakanlığı Payı alınıyor. Bunun üzerine yüzde 12 TRT Bandrolü, ÖTV'siz fiyatı 1500 TL'yi aşmayan telefonlardan yüzde 25 ÖTV, 3000 TL'yi aşmayan telefonlardan yüzde 40 ÖTV, 3000 TL'nin üzerindeki telefonlardan ise yüzde 50 ÖTV alınıyor. Bunların üzerine de yüzde 20 oranında KDV uygulanıyor.

HANGİ TELEFON MODELLERİ VERGİSİZİ SATILACAK?

Gençlerin vergisiz olarak ulaşabileceği cep telefonu ve bilgisayarlara da sınırlandırmalar getirilmesi gündemde. Bu aşamada konuşulan en büyük şart Türkiye'de üretim veya montaj zorunluluğu. Bu nedenle Apple gibi ithal markaların bu kapsamın dışında kalması bekleniyor.

Türkiye'de üretim yapan teknoloji firmaları arasında Xiaomi, Oppo, vivo, Samsung, Casper, Reeder, Omix, General Mobile gibi telefon markalarının yanı sıra Casper, Excalibur, Monster, GameGaraj gibi markalar yer alıyor.

Ancak bu markaların birçok modelinin ithal olması yalnızca belirli ürünlerinin Türkiye'deki fabrikalarda üretiliyor olması kapsama girecek ürünlerin kısıtlı kalmasına neden olabiliyor.

YERLİ ÜRETİM AKILLI TELEFON MODELLERİ NELER?

Türkiye'de üretimi veya montajı gerçekleştirilen marka ve modellerden bazıları:

Xiaomi: Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi Note 10S, Redmi 10 2022

Eski damat katliam yaptı! 4 ölü! Eski damat katliam yaptı! 4 ölü!

OPPO: A15, Reno 5 Lite

Vivo: Y11s, Y21s, Y53s

Samsung: Galaxy A01, Galaxy A21s, Galaxy A30, Galaxy A52

TCL: 20 SE, 20 E, L7

Realme: C21, C21Y, C25 Omix: X300, X500

Tecno Mobile: Camon 16

General Mobile: GM 21, GM 22, GM 23 GM 24 Pro

Poco: C40,

Casper: VIA X30 Plus, VIA M30 Plus

Reeder: S19 Max Pro S

OMIX: X5