IMEI kayıt harçları %6238 oranında arttı! IMEI kayıt harçları %6238 oranında arttı!

‘Kahramanmaraş’tan Dünya Markaları Çıkar’ mottosuyla düzenlenen zirvenin moderatörlüğünü iş dünyasının sevilen ismi Özel Oytun Türkoğlu yaptı.

Kobilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen programın açılışını yapan Tüm Kalkınma ve Girişimci İş İnsanları Derneği (TÜMKİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı Muhammet Eliaçık: “Sürdürülebilir rekabet gücü kazandıracak yol haritası için bizlerin, iş insanlarının sık sık bir araya gelmesi gerekiyor. Ortak nokta Kahramanmaraş’ta buluşarak çözümler üretmeli ve çözüm odaklı reçeteler oluşturmalıyız. Biz bugün burada yine ilk kıvılcımı başlatıyoruz” dedi.

ahramanmaraş’ta KOBİ’lerin gür sesi olmak için mücadele ettiklerini ifade eden Başkan Eliaçık konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “KOBİ’ler yani Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz Türkiye Ekonomisinin omurgasını oluşturan en önemli etkendir. 

Kobileri daha iyi anlamak için TÜİK verilerine bakmak tam yerinde olacaktır. 3,2 Milyon KOBİ Türkiye’deki tüm işletmelerin %99’nu oluşturmaktadır. 11 Milyon Türk Lirası ile Türkiye’deki istihdamın %73.8’ini KOBİ’ler sağlamaktadır. 5,8 Trilyon Türk Lirası Ciro ile Türkiye’deki işletmelerin toplam cirosunun %64,5’i KOBİ’ler tarafından gerçekleştirilmektedir. 101,8 Milyar Dolar İhracat ile toplam ihracatın %56.3’ü KOBİ’ler tarafından gerçekleştirilmektedir.  

Heyecanlarının 2 yıl önce yola çıktıkları ilk günkü gibi taptaze olduğunun altını çizen Eliaçık, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Bizler, şehrimizin üreterek büyüyen bir yapıya kavuşması için var gücüyle çalışan iş insanlarıyız. Kahramanmaraş’ta doğduk ve bu memlekete hizmet yolunda bir borcumuzun olduğunu çok iyi biliyoruz. Her birimizin, doğduğu topraklara, bu toprakların gelecek nesillere borcu olduğunu unutmayalım. Attığımız her adımı, bu sorumlulukla planlamak zorundayız. Bu yüzden markalaşmalı ve şehrimize değer katarak başarı basamaklarını tek tek ama hızlı hızlı çıkmalıyız. Bizim kaybedecek artık zamanımız kalmadı. Her doğan güneşin bir fırsat olduğunu bileceğiz. Hep birlikte güçlü kobi, güçlü esnaf, güçlü sanayici, güçlü Kahramanmaraş’ı ve güçlü bir Türkiye’yi el ele hep birlikte inşa edeceğiz.”

Cennete gitmek için ölmek gerektiğinin fakat ölmeden cennete gitmek için ise Kahramanmaraş’a gelmek gerektiğini vurgulayan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu ise şunları söyledi: “Türkiye’de üretilen ipliğin %36’nı Kahramanmaraş üretiyor. Yani bu başarının kahramanları bu salonda oturan sizlersiniz. Örgü ve dokuma sektörünün %15’ni, denim kumaş üretiminin %38’ni, çelik sektöründe ise Türkiye imalatının %74’ü bu kentte yine KOBİ’ler olarak sizler üretiyorsunuz. KOBİ’lerimiz bizler için önemlidir. Fakat şehrimizden çıkan dünya markalarının sayısının artmasını istiyoruz. Bunu da yine bugün bu salonda oturan sizler ve sizler gibi değerli KOBİ’lerimiz başaracaktır. Bu gün böyle bir güzel organizasyon için Tüm Kalkınma ve Girişimci İş İnsanları Derneği (TÜMKİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı Muhammet Eliaçık ve yönetimine teşekkür ediyorum.” Program iş dünyasının sevilen ismi Özel Oytun Türkoğlu tarafından gerçekleştirilen seminer ile son buldu.
 

Editör: Okebeli83 Okebeli83