İktidar partisi mensuplarının gerçeklere tahammül edemediğini ifade eden Arık, 'Ne yaptın sen Yılmaz Ağabey? Niye gerçekleri söyleyip Kayseri'yi kötüledin(!)

Kayseri uçuyor, Kayseri kaçıyor, Gaziantep, Konya, Kahramanmaraş bizi kıskanıyor, diyecektin. Kayseri onların babalarının tapulu malı ya, şimdi sana da, 'Beğenmiyorsan, çek o kentlere git' derler. Derler mi derler.' diye konuştu.

Kayseri Ticaret Odası eski Başkanlarından işadamı Yılmaz Büyüknalbant’ın katıldığı televizyon programında dile getirdiği konular, Kayseri’de büyük yankı uyandırdı.

nalbant-1_1648214599_6Yk0QU

Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı'na katıldı! Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı'na katıldı!

1980’li 90’lı yıllarda Kayseri’nin farklı bir boyutta olduğunu ancak son yıllarda Kayseri sanayisinin irtifa kaybettiğini ifade eden Büyüknalbant’ın “Gaziantep, Denizli, Konya sanayileri o tarihlerde Kayseri sanayisinin yanına yaklaşamazdı. Şimdilerde Gaziantep 5’inci 6’ncı OSB’leri ve 10 milyar dolar ihracatı konuşuyor. Onun yanındaki Kahramanmaraş’ımız bir dondurması ile ünlü idi. Şimdilerde tekstil kenti oldu. Çünkü kalkınma öncelikli iller arasında bir üst düzey bölgeye çıktı Kahramanmaraş. O illerde elektrik ve SSK ile vergide çeşitli indirimlerin sağlanmış olması, Kayseri’nin mahrum bırakılması Kayseri’nin yerinde durmasına yol açtı. Örneğin biz bir malı Kayseri’de 10 USD’ye imalatını yapabiliyor isek buradaki illerimiz 10 USD’ye satışa çıkartabiliyorlar. Rekabet şansımız ortadan kalktığı gibi Kahramanmaraş ilinde üretim yapan bir firma geldi, Kayseri’den bir fabrika satın aldı. Tekstil fabrikalarının bir çoğu ya kapandı ya da Kayseri’den taşındı.

Halı denilince Kayseri anlaşılırdı. Bunu Gaziantep’e verdik. Bu hadiseye genel bakacak olursak Kayseri İrtifa kaybetti” sözlerini değerlendiren CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Büyüknalbant’ın herkesin bildiği ancak kimsenin dillendirmediği gerçekleri tüm çıplaklığı ile ortaya koyduğunu ifade etti.

jpg-100-1280-720

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ta Büyüknalbant’ın bu açıklamalarını değerlendirdi.

İktidar partisi mensuplarının gerçeklere tahammül edemediğini belirten Arık, “Ne yaptın sen Yılmaz Ağabey? Niye gerçekleri söyleyip Kayseri’yi kötüledin(!) Kayseri uçuyor, Kayseri kaçıyor, Gaziantep, Konya, Kahramanmaraş bizi kıskanıyor, diyecektin. Kayseri onların babalarının tapulu malı ya, şimdi sana da, ‘Beğenmiyorsan, çek o kentlere git’ derler. Derler mi derler.

İşin latifesi bir tarafa Sayın Büyüknalbant’a ‘Kral çıplak’ dediği için teşekkür ediyorum.

Bugün Türkiye’de özellikle de Kayseri’de insanlar gerçekleri söylemiyor, söyleyemiyor. Biz gündeme getirdiğimiz zamanda ‘Kayseri’yi kötülüyor’ diyerek, sorunların üzerini örtüyorlar. Bugün Kayseri sadece sanayi de değil birçok alanda irtifa kaybetti, kaybetmeye de devam ediyor.

Kayseri kişi başına düşen kamu yatırımları açısından 81 il içerisinde 77’inci sırada ama hava kirliliğinde ilk on il içinde. Maalesef bebek ölümlerinde zirveye oynuyor. Hayırseverlerin yaptırdığını onlarca okula rağmen derslik başına düşen öğrenci sayısı bakımından en kötü 20 il arasına giriyor. Bir de hayırseverlerin desteğinin olmadığını düşünün nerelerde olurduk. Hastane yatak sayısı açısından 50’inci sıradayız ama Suriyeliler konusunda zirveye oynuyoruz. Suriyelilerin nüfusu ilimizde yaşayan Yozgat nüfusuna kayıtlı hemşehrilerimizin sayısını geçti.

Seçime girseler milletvekili çıkarırlar. Elbette ‘Suriyeliler olmasa sanayimiz çöker’ diyen emek sömürücüleri bu durumdan memnun olabilirler ama ben şehrim adına, ülkem adına, bu ülkenin gençleri adına endişe duyurum.

Sayın Büyüknalbant’ın açıklaması Kayseri’yi düşünüyormuş gibi yapıp, etliye sütlüye dokunmayan; oturmalarda gidişattan şikayet edip, dışarıya çıkınca ‘Padişahım çok yaşa’ diyenlere örnek olur. Bu kenti sevenler artık sesini yükseltmeli, ‘Kral çıplak’ demelidir” diye konuştu.