Avustralya'da federal parlamento çalışanlarının yaklaşık üçte birinin cinsel tacize uğradığını öne süren rapor gündeme bomba gibi düştü. Raporla ilgili konuşan Başbakan Scott Morrison, verilerle ilgili olarak dehşet verici ifadesini kullandı.

Parlamento'nun eski çalışanlarından Brittany Higgins, müsteşarlardan birinin ofisinde bir iş arkadaşının kendisine tecavüz ettiğini söylemişti.

Higgins'in açıklamaları, başkent Canberra'daki diğer cinsel taciz iddialarının da gündeme gelmesine neden olmuştu.

İddialarla ilgili Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı Komisyon'un konuyu araştırması ve rapor hazırlaması kararlaştırılmıştı.

Makatından 2 kiloluk Dambıl çıkartıldı! Makatından 2 kiloluk Dambıl çıkartıldı!

'TACİZE MARUZ KALANLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU KADIN'

Komisyon Başkanı Kate Jenkins, raporunu bugün kamuoyuna açıkladı.

1723 kişi ve 33 kuruluşla görüşülerek hazırlanan raporda, parlamento çalışanlarının yüzde 51'inin zorbalığa, cinsel tacize veya cinsel taciz girişimine maruz kaldığı vurgulandı.

Ayrıca tacize maruz kalanların büyük çoğunluğunun kadın olduğu belirtildi.

Raporda, kadın parlamenterler arasında tacize uğrama oranının yüzde 63 ile genel çalışanlara kıyasla daha yüksek olduğu kaydedildi.

İsmini vermeyen bir milletvekili, erkek siyasetçilerin mevcut kültürden cesaret alarak "hiç düşünmeden dudaktan öpme, dokunma, görünüşünüze dair yorum yapma" gibi eylemlerde bulunabildiğini söyledi.

Avustralya'da Başbakan Scott Morrison ise daha önce, Parlamento'da büyük ölçüde kadınları etkileyen sorunlara karşı "kulak tıkamakla" suçlanıyordu.