Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda kutlanan ’21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası’ etkinlikleri çerçevesinde, Onikişubat Belediyesi ev sahipliğinde dikkat çeken bir tanıtım etkinliği yapıldı. Uluslararası EXPO 2023 Rekreasyon Alanı’nda bulunan Arasta Çarşısı’nda gerçekleştirilen etkinlikte Kahramanmaraş’ın önemli mutfak zenginliklerinden biri olan Maraş Paçası ve Maraş İçli Köftesi ile yöresel ürünler tanıtıldı. Programa, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ile eşi Ayten Mahçiçek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Arısal, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu Kaya, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara, Onikişubat Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ali Ünsal, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gül Çitil Okur, AK Parti Onikişubat İlçe Kadın Kolları Başkanı Nursel Kaçamaz, AK Parti Onikişubat Gençlik Kolları Başkanı Selçuk Sinan Ak ile çok sayıda davetli katıldı. Ünlü Radyo Programcısı ve şair Talha Bora Öge de bir sürpriz yaparak katıldı ve davetlilere şiir okudu.

Kızını sosyal medyada satılığa çıkardı, fotoğrafa düştüğü not mide bulandırıyor Kızını sosyal medyada satılığa çıkardı, fotoğrafa düştüğü not mide bulandırıyor

“Yöresel mutfağımızı ve değerlerimizi EXPO 2023 tanıtacağız”

Programda konuşan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, kentin yöresel değerlerini ve mutfak kültürünü tanıtmak adına önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, EXPO 2023 ile tanıtım sorununu çözeceklerini söyledi. Başkan Mahçiçek, “Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde, Emine Erdoğan hanımefendi öncülüğünde 21-27 Mayıs tarihleri arası Türk Mutfağı Haftası olarak ilan edildi. Türkiye’nin bütün illerinin mutfak kültürleri tanıtılırken, insanların beğenilerine sunuluyor. Bizim Onikişubat Belediyemize de bu anlamda güzel bir görev düştü. Kahramanmaraş’ımızın en önemli mutfak güzelliklerinden bir tanesi olan paça ve içli köftemizi tanıtmaya gayret ettik. Bu güzel memleketin güzel insanlarıyla bu kabil değerlerimizi geleceğe aktarmalı, insanlarımızın beğenisine sunmalıyız. Aslında Kahramanmaraş’ımızın her şeyi var, ama eksik olan ne? O da tanıtım. Bu tanıtım sorunumuzu inşallah EXPO 2023 ile aşacağız. Burada düzenleyeceğimiz gastronomi programlarıyla zenginleştireceğiz ve hem ülkemize hem de uluslararası alanda tanıtacağız. EXPO 2023, bu kabil güzelliklerin tanıtımı için çok önemli bir fırsatı ayağımıza getirecek. Hem ulusal hem de uluslararası alanda milyonlarca insanın gelmesini sağlayacağız. Kahramanmaraş’ın bu kabil uluslararası programlara ihtiyacı var. Ben her yerde diyorum, artık kaldırım belediyeciliği yapmayacağız. Topyekûn olarak hep birlikte şehrimizin marka değerini ulusal ve uluslararası düzeyde üst noktalara taşıyacağız. Bu konuda kararlıyız” dedi.

Muhteşem ‘Türk Mutfağı Haftası’ Etkinliği 13

“Yemek bir fiziki ihtiyacın ötesindedir”

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal da yaptığı konuşmada, “Yemek bir fiziki ihtiyacın ötesindedir. Yemek bir toplumun, milletin medeniyet olarak evrilmesinin de bir göstergesidir. Onun için bizde yemek önemlidir. Fiziki bir ihtiyacı karşılamak için değil, hem gönlümüze, hem damağımıza, hem midemize hem de aklımıza da hitap etmesi lazımdır yemeğin. Bu konuda Kahramanmaraş çok önemli değerlere sahip. Ana dilin korunması denir ya hep, ben de ana yemeklerin korunması gerektiğini söylüyorum. Ana yemeklerimizin korunup, gelecek nesillere aktarılması noktasında bilinçli bir şekilde hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından hazırlanan Maraş Paçası ve Maraş İçli Köftesi ile yine kente özgü şerbetler misafirlere ikram edildi.

Program davetlilerin stantları gezmesinin ardından sona erdi.