KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda yapılan “Rektörlük Devir Teslim Töreni” ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2022/474 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile atanan Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım, görevi, Prof. Dr. Niyazi Can’dan devraldı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende ilk olarak Rektörlük görevini devreden Prof. Dr. Niyazi Can konuştu. “Allah baki, insanoğlu fanidir.” diyen Can, konuşmasına makamların geçici, hizmetlerin kalıcı olduğu vurgusunu yaparak başladı. Prof. Dr. Niyazi Can “4 buçuk yıldır bu güzel çatı altında sizlerle beraberiz. Güzel işler yaptığımıza inanıyorum. Kalitede sınır yoktur; kalitenin de kalitelisi vardır. Ben sizlerle başarılı bir 4 buçuk yıl geçirdiğime inanıyorum. Önemli olan burada hoş bir seda bırakabilmektir. Vazifede olduğumuz süre boyunca insan merkezli bir yönetim politikası izledik, şehrin ve ülkenin meselelerini kendi meselemiz bilerek hareket ettik, herkesle ve her birimle diyalog içinde olmaya çalıştık.” dedi.

KSÜ Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Alptekin Yasım’ı tebrik eden Prof. Dr. Niyazi Can konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Rektörümüz Prof. Dr. Alptekin Yasım hocamızın bizden sonra bizden daha iyi işler yapacağına inancımız tamdır. Sayın rektörümüze, ekibine ve üniversitemizin tüm personeline sağlık, afiyet ve başarılar temenni ediyorum. Sizlere varsa hakkımı helal ediyorum, sizlerden de helallik istiyorum.”

Prof. Dr. Niyazi Can’ın konuşmasının akabinde Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım’ın atama kararı ve özgeçmişi okundu.

Ardından Prof. Dr. Niyazi Can, Prof. Dr. Alptekin Yasım’a Rektörlük Binişi giydirdi ve Rektörlük Mührünü teslim etti.

Sonrasında kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım, konuşmasına, Prof. Dr. Niyazi Can’a yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ederek başladı. Görev değişikliklerini bayrak yarışına benzeten Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım, “Bugün biz buradayız. Yarın bu makamı bir başkası alacak. Biz elimizden geldiği kadar bizden sonrası için daha iyi bir ortam hazırlama gayreti içinde olacağız.” dedi.  

KSÜ Rektörlüğüne atanmasında kendisine destek olanlara teşekkürlerini ifade eden Rektör Yasım, “2004 yılında akademik hayata yardımcı doçent doktor olarak başladığım üniversitede şu anda en üst makama, yönetici makamına yükselmiş bulunmaktayım. Bunun için ne kadar şükretsem azdır. Beni bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve sayın YÖK başkanıma teşekkür ediyorum. Yine bu süreçte bana destek olan başta Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mahir Ünal olmak üzere AK Parti yönetimine ve Milliyetçi Hareket Partisi yönetimine teşekkür ediyorum.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yükseköğretim kurumları o şehre katma değer sağlayan kurumlardır. Kahramanmaraş'ın ilk ve en büyük yükseköğretim kurumu olan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nin amacı ülkeye bilgi birikimi, donanımı yüksek öğrenciler yetiştirerek katma değer sağlamaktır. Aynı zamanda teknoloji çağı olan günümüzde yapılan araştırmalar ile ülkemizi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef göstermiş olduğu muasır medeniyetler seviyesine yükseltmeyi amaçlamaktayız. Bu amaçla en üst düzey eğitim araç ve gereçlerini kullanmamız gerekmektedir. Bir üniversitenin gelişmesi için o şehrin sivil toplum kuruluşları ve diğer paydaşlarına da görev düşmektedir. Yurt içi ve yurt dışında şehrin tanınır hale gelmesi popülerliğini arttırmakta ve gelişmesini hızlandırmaktadır. Bu amaca ulaşmak için şehir ve üniversite işbirliğine büyük önem vermekteyiz. Bunun için de elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz.”

“Üniversitenin şehre ve halka açılan en büyük penceresi Tıp Fakültesidir.” diyen Rektör Yasım, “Son yıllarda Tıp Fakültesindeki bir takım sıkıntılardan dolayı büyük şikayetler meydana gelmiştir. Yine pek çok kıymetli öğretim üyemiz Tıp Fakültesinden ayrılmıştır. Benden beklenen en öncelikli şeyin Tıp Fakültesindeki aksaklıkların giderilmesi olduğunun farkındayım. Uzun yıllardır bu fakültede çalışan bir öğretim üyesi olarak konuya hakimim. Bu konuda gereken adımları atacağız. Ayrılan öğretim üyelerimizi tekrar fakültemize kazandırmaya çalışacağız. Vatandaşlarımızın sağlık alanında beklentilerini karşılayacak ve en üst düzeyde sağlık hizmeti verecek bir hastane oluşturmak birinci önceliğimiz olacaktır. Bu yolda beraber yürüdüğümüz sevgili yol arkadaşlarım, üniversitemizin değerli akademik ve idari personeli, hiçbir başarı tek başına kazanılmaz. Omuzlarımıza aldığımız bu ağır yükü sizlerin desteğiyle beraber sırtlanacağız. Kimseyi ötekileştirmeden, dışlamadan, birlik ve beraberlik içerisinde üniversitemizi hak ettiği yere getireceğiz.” şeklinde konuştu.

Rektör Yasım konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Sözlerime son vermeden önce bütün hayatım boyunca bana her zaman destek olan sevgili eşime, kızıma, oğluma, anne ve babama şükranlarımı sunuyorum. Yine dualarını benden esirgemeyen tüm dost ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.”

Aşk, ihtiras, aldatma! Yeni eşten, eski eşe çıplak fotoğraflı tuzak Aşk, ihtiras, aldatma! Yeni eşten, eski eşe çıplak fotoğraflı tuzak

Tören sonunda Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım, Prof. Dr. Niyazi Can’a hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek hediye ve çiçek takdim etti. Prof. Dr. Niyazi Can da Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım’a tebriklerini ve başarı dileklerini ileterek çiçek takdim etti.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım’ın Özgeçmişi

1967 yılında Giresun’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Anadolu’nun değişik şehirlerinde yaptıktan sonra 1984 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi ve 1990 yılında mezun oldu.  Mezuniyet sonrası mecburi hizmetini Sivas Gemerek’te yaptı. 1995 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kalp ve Damar Cerrahisi ihtisasına başvurdu ve 2001 yılında Uzman Doktor oldu. Kayseri ve Sivas Devlet Hastanelerinde çalıştıktan sonra 2004 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesine Yardımcı Doçent Doktor olarak atandı. 2007 yılında doçentlik unvanını aldı. 2009 yılında 2 ay süreyle Almanya Würzburg Üniversitesinde gözlemci olarak bulundu. 2010 yılında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesinde göreve başladı ve 2013 yılında profesör unvanını aldı. 2013 yılı sonunda tekrar Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine döndü. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesinde Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerinde bulundu. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine döndükten sonra Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ekim 2019 tarihinde 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimliği görevine atandı. 14 Eylül 2022 tarihinde ise 2022/474 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine Rektör olarak atandı. 100’e yakın ulusal ve uluslararası makalesi bulunan Prof. Dr. Alptekin Yasım’ın ayrıca 100’den fazla bildirisi mevcuttur. Alanındaki pek çok bilimsel derneğe üye olan Prof. Dr. Yasım, Ulusal Fleboloji Derneğinin de Yönetim Kurulu Üyesidir.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, evli ve 2 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

Editör: Okebeli83 Okebeli83