2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında İçişleri Bakanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve AFAD Başkanlığımız iş birliğinde Türkiye genelinde KYK Öğrenci Yurtlarında eş zamanlı  Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tahliye tatbikatı gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Valiliğinden yapılan açıklamada; Valimiz Ömer Faruk Coşkun, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla Ankara’da Cebeci Kız Öğrenci Yurdunda gerçekleştirilen tatbikat öncesinde canlı yayına bağlanarak Sayın Bakanlarımıza bilgiler aktaran Vali Coşkun, “İlimizde, 6552 öğrencimize ve personelimize geçtiğimiz hafta ve bu hafta temel afet eğitimlerinin verildiğini ifade ederek, tatbikat için toplandıkları Avşar Kız Öğrenci Yurdunda 2040 öğrenci ve 57 personel ile tatbikat için hazır olduklarını söyledi.

İlimizde KYK Avşar Kız Öğrenci Yurdu’nda düzenlenen tatbikat, saat 21.00’de sirenlerin çalması ile tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak başladı. 

Senaryo gereği, Vali Coşkun, öğrencilerimiz ile birlikte Çök-Kapan-Tutun hareketi yaparak sarsıntının geçmesini beklediler. Öğrencilerimizin, AFAD personeli tarafından bina içerisinden kontrollü bir şekilde tahliye edilerek toplanma alanına ulaştırılmasının ardından tatbikat sona erdi.

Suriyelilerin görüntüsü infial yarattı! Cumhurbaşkanlığı açıklama yaptı! Suriyelilerin görüntüsü infial yarattı! Cumhurbaşkanlığı açıklama yaptı!

Tatbikata, Valimiz Ömer Faruk Coşkun’un yanı sıra Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu, Dulkadiroğlu Kaymakamı Fatih Çelikkaya, Onikişubat Kaymakamı Serkan Keçeli, İl Jandarma Komutanı Alb. Tolga Yağan, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Gençlik ve Spor Müdürü Cemil Boz, İl Afet ve Acil Durum Müdür Vekili Ahmet Sezen, AFAD gönüllüleri, Arama Kurtarma ekipleri ve öğrencilerimiz katıldı.

Editör: Pusula1 Pusula1