Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Şahin Balcıoğlu, İstanbul'da ulusal basının temsilcileriyle bir araya gelerek yaptıkları çalışmalar ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu. 1995 yılından 2011 yılına kadar 17 yıl boyunca Meclis Başkanlığı yapan, 2020 yılından bu yana da KMTSO Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Balcıoğlu, en önemli hedeflerinden birinin kente yeni bir sanayi alanı kurulması olduğunu söyledi.

HEDEF 5 MİLYAR DOLAR

Telefon kullanan herkesi ilgilendiriyor! Hesabınızdan her ay kesilecek! Telefon kullanan herkesi ilgilendiriyor! Hesabınızdan her ay kesilecek!

Önümüzdeki dönem için de en güçlü başkan adaylarından olan Balcıoğlu, "Türkiye ihracatı geçtiğimiz eylül ayında geçtiğimiz yüzde 30 artarken Kahramanmaraş'ta yüzde 72 arttı. 2020 yılında 855 milyon dolarlık ihracatla Türkiye 20'ncisi iken 2021'de ilk 9 ayda yüzde 59 artışla 16'ncılığa yükseldi. Hedef ise 5 milyar dolar ihracata birkaç yılda ulaşmak. Bu amaca giden yolda yeni bir sanayi alanı kurulması çalışmalarına ise hızla devam ediyoruz" diye konuştu.

MUTFAK EŞYALARI İÇİN ÜRETİM ÜSSÜ

Metal mutfak eşyalarının üretim üssü olarak anılan Kahramanmaraş, üretimin yüzde 60'ını, ihracatın yüzde 45'ini gerçekleştiriyor. Sektördeki istihdam oranımız ise yüzde 60. Ayrıca kuyumculukta Türkiye ikincisi ve kadın ayakkabı üretiminde Türkiye ikincisi.