Emniyetten alınan bilgilere göre, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturmaya dayanarak çalışma başlatan İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir sosyal paylaşım uygulamasında, "çocuk pornosu" isimli grup kurulduğunu tespit etti.

Siber Polisi, grupla ilgili geniş çaplı inceleme yaparak, "çocuğun cinsel istismarı içerikli müstehcen görüntülerin" paylaşıldığını ve söz konusu görüntülerin para karşılığı satıldığını belirledi.

"Memelere özgürlük" isteyen fenomene dava! "Memelere özgürlük" isteyen fenomene dava!

Para karşılığında alıp satmışlar

Yaklaşık 1 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından çocuklara ait görüntülerin "CEYDA" kod adlı Y.D.'nin sosyal paylaşım uygulamasında kurulan gruptan bu görüntüleri kullanıcılara para karşılığında sattığı ortaya çıkarıldı.

Polis, "CEYDA" kod adlı Y.D.'nin İstanbul'da ikamet ettiğini belirledi.

Şüphelinin para trafiğini ve banka hesap hareketlerini mercek altına alan polis, yapılan incelemelerde söz konusu görüntüleri Y.D.'den satın alan 4 şüpheli daha tespit etti.

Kahramanmaraş dahil 4 ilde eş zamanlı operasyon

Yapılan tespitlerin ardından bu sabah operasyonun düğmesine basıldı. İstanbul'da Sultangazi ve Arnavutköy ilçeleri ile Konya, Kahramanmaraş ve Kars'ta toplam 5 adrese gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda "CEYDA" kod adlı Y.D. isimli erkek şüphelinin de aralarında olduğu 5 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Çok sayıda dijital materyal ele geçirildi

Yakalanan şüphelilerin ikametlerinde ve üstlerinde yapılan aramalarda 6 cep telefonu, 6 sim kart, 2 flash bellek, 2 hard disk ve 2 dizüstü bilgisayar olmak üzere toplam 18 farklı dijital materyal ele geçirildi. 

Yakalan 5 şüpheli ise sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Öte yandan ele geçirilen dijitaller incelenmek üzere Siber Suçlarla Mücadele Şubesine gönderildi. Dijital materyallerden çıkacak yeni deliler ışığında operasyonun genişleyebileceği ifade edildi.