Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, Türkiye'de bu yılın mart ayının, 1987'den sonra yaşanan en soğuk mart ayı olduğu bildirildi. Bölgelere göre sıcaklıkta, Akdeniz Bölgesinde en düşük sıcaklık -15 derece ile Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi oldu.

2022 yılı mart ayında ortalama sıcaklıklar Kale/Demre, Akçakoca, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Ardahan ve Ceylanpınar çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, yurdun diğer bölgelerinde mevsim normallerinin altında seyretti.

Türkiye'de uzun yıllar mart ayı ortalama sıcaklığı 7,8 derece olarak kaydedilirken, bu sene 4,1 derece oldu. Martta en düşük sıcaklık -21,5 derece ile Ağrı'da, en yüksek sıcaklık ise 27,6 derece ile Ceylanpınar'da ölçüldü.

Gözden kaçırmayın

Kahramanmaraş’ta park ve mesire alanları bakıma alındı! Kahramanmaraş’ta park ve mesire alanları bakıma alındı!

2022 mart ayı, 1987'den sonra yaşanan en soğuk mart ayı olarak kayıtlara geçti.

BÖLGELERE GÖRE SICAKLIKLAR

Marmara Bölgesi'nde geçen ay ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normallerinin altında yaşandı. Bölgenin mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 8,5 derece iken, 2022 mart ayı 5,3 derece olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık -8,3 derece ile Bilecik'te, en yüksek sıcaklık ise 24,9 derece ile Sakarya'da ölçüldü.

Ortalama sıcaklıklar, geçen ay Ege Bölgesi'nin tamamında mevsim normallerinin altında gerçekleşti. Bölgenin mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 10,2 derece, bu yılın mart ayında ise 6,1 derece olarak ölçüldü. Bölgede en düşük sıcaklık -12,6 derece olarak Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde en yüksek sıcaklık ise 23,3 derece olarak Aydın'ın Nazilli ilçesinde kaydedildi.

Akdeniz Bölgesi'nde ise ortalama sıcaklıklar, Antalya'nın Kale-Demre çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin altında gerçekleşti. Bölgenin mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11,6 derece iken, bu yıl 8,2 dereceye düştü. Bölgede en düşük sıcaklık -15 derece ile Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde, en yüksek sıcaklık ise 26,1 derece olarak Adana, Ceyhan ve Kozan'da yaşandı.