Aycan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Gerek sofralık gerekse sanayi için kırmızıbiber üretimi önemli bir tarımsal faaliyettir. Ülkemizde kırmızıbiber, şehrim Kahramanmaraş ve diğer güney illerle bunun dışındaki bazı diğer illerde ekilmektedir. Kırmızıbiber üretiminde şehrim Kahramanmaraş önemli bir ildir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rakibi belli oluyor! 6'lı Masa'nın adayını açıklayacağı tarih netleşti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rakibi belli oluyor! 6'lı Masa'nın adayını açıklayacağı tarih netleşti

Maraş biberi coğrafi işareti tescilli bir üründür fakat Kahramanmaraş'ta biber tarımı gerilemektedir ve üretici tarımdan memnun değildir, gittikçe biber tarımından vazgeçilmektedir. Bu tehlikeli bir süreçtir. Ülkemiz biber üretiminde azalma ithal biberin artması demektir.

Biber üreticisi desteklenmelidir, bilimsel destekle biber üretiminde verim artışı sağlanmalıdır, biber üretimi teşvik edilmelidir, kırmızıbibere fiyat ve alım garantisi verilmelidir, ithal biberin ise gümrük vergisi artırılmalı ve kota konulmalıdır; böylece yerli üretici korunmalıdır.”

Editör: Okebeli83 Okebeli83